fbpx
(8 659) 02035 perku@idemus.lt

Kojų nuovargis, tinimas ir skausmas

Venų tinklas

Nemalonūs pojūčiai kojose gali būti ženklas, jog sergate venų ligomis. Dažniausi simptomai yra kojų nuovargis ir skausmas, kurie pasireiškia dirbant ilgai stovimą arba sėdimą darbą. Vasaros metu šie simptomai gali išryškėti dar labiau. Taip pat dažnai patinsta pėdos, čiurnos, blauzdos (ypač vakarais). Edema (patinimas) gali atsirasti praleidus vos kelias valandas transporto priemonėje (lėktuve, automobilyje, autobuse, traukinyje). Patinimo galima išvengti pasinaudojus keletu paprastų patarimų, kurie keliaujant tolimus atstumus, suteiks jums daugiau komforto. Kojų mėšlungis nakties metu dažniausiai nėra susijęs su venų ligomis.

Svarbu žinoti, kad kojų skausmai yra ne tik venų kilmės. Rekomenduojama apsilankyti pas gydytoją, kad jis diagnozuotų atsiradusio skausmo priežastį ir pasiūlytų tinkamą gydymą.

Venų voratinklis

Apibrėžimas:¹ Venulės yra labai maži kraujo indai mikrocirkuliacijoje, leidžiantys kraujui grįžti iš kapiliarų lovelių ir nutekėti į didesnes kraujagysles, venas. Venulės dydis svyruoja nuo 7 μm iki 1 mm skersmens. Ligos sinonimai: venų voratinklis, siūlinės venos. Tai yra mažos, išsiplėtusios paviršinės venos, taip pat žinomos kaip teleangiektazijos. Jos gali būti skirtingose kojų vietose. Venų voratinklis gali būti skirtingose kojų vietose. Kai jis pastebimas ant šlaunų, tai dažniausiai yra tik estetinė problema. Tačiau, jeigu jis yra ties čiurnos sąnariu, gali reikšti venų nepakankamumą, todėl rekomenduojama apsilankyti pas gydytojus. Jeigu tai yra tik estetinė problema, ją galima pašalinti įvairiomis paprastomis procedūromis.

Venų varikozė

Apibrėžimas:¹ Venų varikozė – po oda išsiplėtusios 3 mm skersmens arba didesnės venos, išmatuotos vertikalioje padėtyje. Ji gali apimti didžiąsias poodines kojų venas ir intakus. Sinonimai apima: varix (lotyniškas pavadinimas), išsiplėtusios vingiuojančios venos, varikozė. Išsiplėtusios venos yra rimtos venų ligos požymis. Varikozinė vena yra išsiplėtusi ir vingiuojanti paviršinė vena su vožtuvų defektais. Dėl nesandarių venų vožtuvų kraujas, užuot tekėjęs širdies link, grįžta atgal. Ši būklė vadinama kraujo refliuksu. Varikozinės venos gali būti skausmingos, arba priešingai, visiškai neskausmingos. Išsiplėtusios venos gali būti pastebimos pėdos, blauzdos, šlaunies srityje ar net per visą koją. Negydoma venų varikozė gali sukelti rimtų komplikacijų.

Lėtinis venų nepakankamumas (LVN)

Apibrėžimas:¹ Lėtinis venų nepakankamumas apibrėžiamas kaip veninės sistemos funkcijos sutrikimas, kuris dažnai sukelia edemą, odos pigmentaciją, o kai kuriems ir trofines opas.

Edema

Apibrėžimas:¹ Patinimas atsiranda tada, kai skysčiai ima kauptis tarp audinių po oda. Venų edema dažniausiai pasireiškia čiurnos (kulkšnies) srityje, bet gali plisti į pėdą ir visą koją. Apatinių galūnių edema atsiranda, kai kraujas užsistovi venosesunkiau nuteka širdies link. Kapiliarai nebegali atlikti savo funkcijos. Vandens ir medžiagų apykaitos atliekų kaupimasis sukelia venų edemą (pėdos ir kulkšnies patinimą). Tačiau ne visos edemos yra veninės kilmės. Pasitarkite su savo gydytoju, kad būtų nustatyta edemos atsiradimo priežastis.

Dėvėdami SIGVARIS kompresines kojines sumažinsite kojų patinimą ir išvengsite tinimo ateityje. Reikiamą kompresinę klasę nustato ir skiria gydytojas konsultacijos metu.

Dermatitas, egzema

Apibrėžimas:¹ Eriteminis (atopinis) dermatitas yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuriai būdingas stiprus odos niežėjimas, puslelės, šlapiavimas, sausa, žvynuota kojų oda. Dažniausiai pastebimas netoli venų varikozės vietos, tačiau gali būti bet kurioje kojos vietoje. Venostazė (veninio kraujo sąstovis) sukelia uždegimines odos reakcijas, kurios taip pat gali sukelti egzemą. Tai yra pavyzdys, ką specialistai vadina staziniu dermatitu.

Pigmentacija

Apibrėžimas:¹ Rudos ir gelsvai rudos spalvos dėmės susiformuoja dėl kraujo nutekėjimo (išsiliejimo) į aplinkinius audinius.  Dažniausiai pasireiškia čiurnos (kulkšnies) srityje, pėdose, gali plisti ir į kitas kojos vietas. Pigmentacija išlieka ir po atlikų operacijų ar skleroterapijos, kuomet pašalinamos varikozinės venos.

Lipodermatosklerozė

Apibrėžimas:¹ Lokalus lėtinis uždegimas ir kojų odos bei poodinių audinių fibrozė, kartais susijusi su Achilo sausgyslės surandėjimu arba kontraktūra. Dažniausiai prieš atsirandant lipodermatosklerozei iš pradžių pasireiškia difuzinė uždegiminė odos edema, kuri gali būti skausminga ir dažnai vadinama hipodermitu. Šią ligą pagal požymius ir sistemines savybes reikia atskirti nuo kitų būklių, tokių kaip limfangitas, celiulitas, rožė (A grupės hemolizinių streptokokų sukeliama ūmi infekcinė liga). Lipodermatosklerozė yra lėtinių venų ligų požymis. Šie terminai susiję su odos ir pagrindinių audinių uždegimu, odos sustorėjimu ir odos spalvos pokyčiais (nuo šviesios iki tamsiai rudos spalvos), kurie aptinkami kojose.

Baltoji atrofija

Apibrėžimas:¹ Lokalizuotos, dažnai apvalios formos, balkšvos spalvos atrofinės odos zonos, kurios apsuptos išsiplėtusių kapiliarų, o kartais ir hiperpigmentacija. Tai yra sunkių lėtinių venų ligų požymis ir svarbu nesupainioti su išgydytų opų randais. Išgydytų opų randai taip pat gali turėti atrofinę odą su pigmentiniais pokyčiais, tačiau nuo baltosios atrofijos skiriasi išvaizda ir išsiplėtimu.

Kojų opos

Apibrėžimas:¹ Viso odos storio pažeidimas, dažnai pastebima čiurnos (kulkšnies) srityje, kuris negyja ir pasireiškia sergant lėtinėmis venų ligomis. Kojų opa yra atvira žaizda, kuri dažniausiai atsiranda virš kulno, vidinėje kojos pusėje. Opa atsiveria, kai kojose susidaro veniniokraujo sąstovis, arba stazė. Dėl susidariusio didelio veninio kraujo sąstovio sutrinka audinių mityba, ląstelių atliekos nėra gerai išvalytos ir sukelia toksinę aplinką, todėl atsivėrusi žaizda ilgai negyja. Opos pradeda gyti tik tada, kai yra kontroliuojama veninė hipertenzija arba pašalinama varikozinė vena bei taikant labai stiprų suspaudimą, kuris paprastai būna reikalingas, esant giliųjų venų pažeidimui. Tik gydytojas gali skirti tinkamą gydymą po atliktų visų būtinų tyrimų ir nustačius opos kilmę.

 

 

¹Eklof B, Rutherford RB, Bergan JJ, Carpentier PH, Glovicski P, Kistner RL, et al. Revision of the CEAP Classification of Chronic Venous Disorders: Consensus Statement. J Vasc Sur 2004;40:1248-52.