fbpx
(8 659) 02035 perku@idemus.lt

Achilo sausgyslės įtvaras

Achilo sausgyslės traumą galime patirti bet kada ir bet kur, nesvarbu ar esate sportininkas, ar tiesiog gyvenate kasdienį gyvenimą. Achilo sausgyslė yra didžiausia kūno sausgyslė, kuri tęsiasi nuo kulnakaulio iki blauzdos raumenų. Ją galima apčiuopti pirštais, tai elastinga audinio juosta kulkšnies gale, virš kulno. Šios sausgyslės dėka galime nukreipti pirštus žemyn ir pakelti pėdą aukštyn (judesys atliekamas vaikštant ir bėgant). Dažniausiai patiriami lengvi arba vidutinio sunkumo Achilo sausgyslės sužalojimai – jaučiamas deginantis skausmas ir standumas toje kojos dalyje. Jeigu jaučiate labai stiprų skausmą, tuomet galima įtarti rimtesnius (sunkesnius) Achilo sausgyslės pažeidimus – ji gali įtrūkti, nutrūkti arba atitrūkti nuo kulnakaulio.

Achilo sausgyslės skausmų priežastys

Dažniausios priežastys sukeliančios skausmus:

 • Bloga pėdos biomechanika (plokščiapėdystė, per daug pronuota pėda ir kt.). Plokščiapėdystė lemia netaisyklingą krūvių pasiskirstymą, sausgyslių ar raiščių pertempimą.
 • Sužalojimai, atsirandantys dėl fizinės perkrovos (pasikartojantis bėgimas į kalnus) bei sužalojimai patiriami sporto metu (gimnastika, krepšinis, futbolas, tenisas, tinklinis ir kt.).
 • Aukštakulnių batelių dėvėjimas gali sukelti sausgyslės įtampą, ko pasekoje atsiranda skausmas.
 • Viena iš dažniausiai pasitaikančių Achilo sausgyslių skausmų priežasčių yra pernelyg daug ar pernelyg greitai atliekami judesiai treniruočių metu.
 • Achilo sausgyslės skausmas atsiranda kuomet dėvite pernelyg ankštą avalynę, taip pat dėvint avalynę, kuri yra blogai prigludusi prie pėdos, ypač kulno, užkulnio srityje.

Dažniausiai pasitaikantys simptomai

Simptomai paprastai prasideda palaipsniui: skausmas atsiranda bėgant ar vaikštant, ypač lipant aukštyn į kalną ar laiptais ir sumažėja pailsėjus. Jeigu Achilo sausgyslė plyšta – jaučiamas staigus ir stiprus skausmas. Achilo sausgyslės vieta gali būti karšta, jautri, patinusi ir standi. Akivaizdžiausias simptomas yra skausmas virš kulno, ypač kai stovite ant pirštų. Achilo sausgyslės skausmas, kuris išlieka kelias savaites ar net mėnesius, gali sukelti chronišką Achilo tendinozę. Kadangi bet koks sausgyslės tempimas yra labai skausmingas, organizmas reaguoja: blauzdos ramuo sukietėja ir sutrumpėja. Jeigu simptomai nedingsta ilgą laiką ar paūmėja, būtinai kreipkitės į gydytoją ortopedą traumatologą. UAB IDEMUS dirba ilgametę patirti turintys gydytojai ortopedai traumatologai, kurie konsultacijos metus atsakys į visus Jums rūpimus klausimus.

Patarimai, ką daryti jeigu patyrėte Achilo sausgyslės pažeidimą

Šildantys-šaldantys gelio maišeliai

Gydymo metodai parenkami atsižvelgiant į sausgyslės pažeidimo laipsnį ir kiek laiko praėjo nuo patirtos traumos. Patyrus Achilo sausgyslės traumą venkite remtis pažeista koja, naudokite alkūninius arba pažastinius ramentus. Pažeistą vietą šaldykite kompresais, o kai sėdite ar gulite laikykite koją pakeltą. Jeigu labai stipriai tinsta čiurnos sąnarys, dėvėkite profilaktines kompresines kojines, kurios sumažins patinimą. Tam puikiai tiks šveicariškos SIGVARIS kompresinės kojinės, kurios turi laipsninį apspaudimą (didžiausias spaudimas ties čiurna ir jis mažėja kylant koja aukštyn).  Taip pat norint išvengti plyšusios Achilo sausgyslės pailgėjimo, pažeistą galūnę reikia imobilizuoti įtvaru.

James kojinės

  Achilo sausgyslės sužalojimo galima išvengti. Štai keletas patarimų:

 • Labai svarbu pasirinkti tinkamas profilaktikos priemones. Potrauminiam periodui ir profilaktikai rekomenduojamas specialus Achilo sausgyslės įtvaras su silikoniniu paminkštinimu apie Achilo sausgyslę jos apsaugai. Įtvaras stabilizuoja čiurnos sąnarį, suteikia termokompresijos efektą.
 • Taip pat svarbi profilaktikos priemonė – fiziniai pratimai. Pradėti sportuoti reikia nuo lengvų pratimų, mažų apkrovų. Atlikite gydytojų rekomenduotus tempimo ir stiprinimo pratimus.
 • Kaip profilaktikos priemonė, siekiant išvengti pakartotinų Achilo sausgyslės traumų, puikiai tinka silikoninės pakulnės ir silikoniniai įdėklai. Silikoninės pakulnės paminkština kulno spaudimo taškus tiek vaikštant, tiek stovint, amortizuoja ir nuima Achilo sausgyslei tenkančią apkrovą
 • Esant plokšiapėdystei ir pėdų nuovargiui, rekomenduojama kas dieną bei sporto metu dėvėti ortopedinius vidpadžius į batus. Ortopediniai įdėklai paremia ir prilaiko pėdos skersinį ir išilginį skliautus. Taip pat sumažina spaudimą kulnuose, paskirstydami svorį po visą pėdą.
 • Sporto metu rekomenduojama mūvėti sportui skirtas kompresines kojines. Sportinės kojinės padeda raumenims atsigauti po krūvio, sumažina raumenų skausmą, patinimą ir nuovargį.
 • Siekiant gydyti ir išvengti Achilo sausgyslės sužalojimų, svarbu avėti tinkamą avalynę – patogią, nespaudžiančią pėdos, turinčią neaukštą – 2-3 cm. pakulnę. Rinkitės avalynę, kuri puikiai tinka Jūsų kojoms, yra aukštas ir tvirtas užkulnis. Venkite avalynės su labai plonais padais, nes dėvint tokius batus padidėja spaudimas kulnams.

 Problemai spręsti siūlome kokybiškas ortopedines priemones:

Ortopedinės priemonės

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė