Limfedemos gydymas ir rekomendacijos

/ 2023-03-01

Limfedema šiuo metu dar nėra išgydoma, tačiau gali būti sėkmingai (su)valdoma. Jau egzistuoja įvairūs metodai ir jų derinimo praktikos, kurios efektyviai gelbsti valdant tinimą, jį mažinant bei apsaugant nuo gresiančios infekcijos. Limfedemos specialistai sudaro gydymo planą, jį prižiūri bei moko pacientus teisingai pasirūpinti savimi namuose bei stebi progresą. Viena veiksmingiausių priemonių limfedemai gydyti yra sudėtinė tinimo mažinimo terapija (CDT).

CDT yra dviejų dalių programa, susidedanti iš gydymo ir priežiūros fazės. Gydymo fazė, nuo kurios prasideda limfedemos gydymo procesas, paprastai trunka nuo 2 iki 4 savaičių. Šiuo laikotarpiu pacientas gydomas kasdien, o kiekvienos savaitės pabaigoje užfiksuojamas paveiktos galūnės pokytis (šiuo atveju tūrio bei apimties matmenų rezultatas). Gydymo fazės trukmė priklauso nuo paciento kūno reakcijos į taikomą gydymą. Gydymo fazė susideda iš keturių dalių: odos ir nagų priežiūros, manualinio limfodrenažinio masažo, kompresinio tvarstymo ir gydomosios mankštos. Gavus maksimalią gydymo naudą bei stabilizavus limfedemos paveiktos galūnės apimties bei tūrio matmenis, pradedama priežiūros fazė. Šią fazę sudaro visą likusį gyvenimą trunkantis savarankiškas rūpinimasis limfedemiška galūne. Gydymas gali būti efektyvus ir veiksmingas tik sujungus abi gydymo fazes pilna jų apimtimi bei vadovaujantis limfedemos specialisto rekomendacijomis. 

Odos ir nagų priežiūra. Odos ir nagų priežiūros pradžia yra įdėmi paveiktosios galūnės apžiūra, skirta įsitikinti, kad ant odos nėra jokių įpjovimų, įbrėžimų, sudirgusių vietų ar galimos infekcijos ženklų. Po būklės nustatymo limfedemos specialistas supažindina su individualiai pacientui reikalingu priežiūros planu ir reikalingomis priemonėmis. Ši informacija naudinga tolimesniam savipriežiūros etapui, kurį pacientas atlieka savarankiškai.

Manualinis limfodrenažinis masažas. Gydymo metodas, skirtas stimuliuoti lygiuosius, limfos indus gaubiančius, raumenis, tokiu būdu padidinant pulsacijos dažnį. Šios procedūros metu taikomas nedidelis pakartotinis paviršinių limfos indų, esančių tiesiai po oda, spaudimas. Tokia limfinių indų stimuliacija paskatina skysčio ištuštinimą iš galūnės.

Kompresinė terapija. Po manualinio limfodrenažinio masažo ant galūnės uždedamas kompresinis tvarstis. Tai 24 valandas per dieną gydymo fazėje dėvimas daugiasluoksnis raištis, susidedantis iš kamšalo ir mažą elastingumą turinčio elastinio binto. Tokiu būdu sudaromas spaudimas judėjimo metu  bei suaktyvinama raumenų pulsacija, kuri stimuliuoja paviršinius limfos indus. Daugiasluoksnis kompresinis tvarstis suminkština sukietėjusius audinius ir tai padaro manualinį limfodrenažinį masažą dar efektyvesniu.

Gydomoji mankšta. Mankšta atliekama dėvint kompresinius tvarsčius tam, kad būtų padidinta raumenų pulsacija. Į mankštos pratimus įtraukiamas aptvarstytos limfedemiškos galūnės judėjimas patogia judesių amplitude, o dėl pulsacijos skatinimo pasitelkiamas ir aktyvus kvėpavimas diafragma.

Priežiūros fazė. Stabilizavus paciento galūnės apimtis, pradedama priežiūros fazė. Tai viso gyvenimo trukmės savirūpybos programa. Limfedemos specialistas pacientui nurodo savipriežiūros galimybes, sudaro planą ir jį aptaria kartu su pacientu, rekomenduoja reikiamas priemones. Savipriežiūros plano sėkmė priklauso nuo paciento sąmoningumo ir gydymosi aktyvumo.

Mažėjantis

1-12 of 74

Mažėjantis

1-12 of 74

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt