Čiurnos raiščių patempimas: 10 dalykų, kuriuos turėtumėte žinoti

/ 2018-12-21

Čiurnos raiščių patempimas yra viena dažniausių ortopedinių traumų, kurią gali patirti bet kokio amžiaus žmogus ne tik sportuodamas, bet ir kasdienėse situacijose. Kartais net paprastas pasivaikščiojimas duobėtu, nelygiu keliu, lipimas laiptais ar paslydimas ant ledo gali pasibaigti čiurnos sąnario trauma. Taip pat čiurnos patempimas būdingas tam tikroms sporto šakoms: žaidimams aikštelėse (tenisas, skvošas) ir komandiniam sportui (regbis, futbolas, tinklinis, rankinis ir krepšinis). Ši trauma skausminga, todėl gali būti sunku atlikti kasdienes veiklas, vaikščioti, sportuoti (bėgti ir šokti/šokinėti). Rekomenduojamos gydymo ir profilaktikos priemonės: masažai, pratimai, stiprinantys raumenis bei čiurnos sąnario įtvarai.

Čiurnos raiščių patempimo simptomai: patinimas, skausmas, kraujosruvos susidarymas, negalėjimas remtis pažeista koja, sąnario sustingimas, sumažėjusi judesių amplitudė. Rekomenduojama ortopedo traumatologo konsultacija, dėl tikslesnės diagnozės nustatymo ir gydymo skyrimo.

Pateikiame 10 dalykų, kuriuos turite žinoti apie čiurnos raiščių patempimą.

1. Raiščių patempimas yra staigaus sąnario judesio pasekmė. Kryptelėjus ir pasukus pėdą į vidų pažeidžiami raiščiai.

2. Yra 3 čiurnos raiščių patempimo laipsniai:

I Laipsnis – raiščių patempimas ar nedidelis įplyšimas (nedidelis patinimas, skausmas, funkcija neprarasta).

II Laipsnis – dalinis raiščių nuplyšimas (hematoma, vidutinis patinimas, skausmas, dalinai prarasta funkcija).

III Laipsnis – visiškas raiščių nuplyšimas (skausmas, patinimas ir hematoma yra ryškūs ir dažnai panašūs, kaip lūžus kaului, prarasta pažeisto sąnario funkcija).

3. Čiurnos raiščiai turi įtakos kūno pusiausvyrai, stabilumui, kūno svorio išlaikymui, todėl patyrus traumą būtina laiku imtis gydymo priemonių. Rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją ortopedą traumatologą, kuris skirs efektyviausią ir saugiausią gydymą.

4. Pirmą kartą patirta ir iki galo neišgydyta trauma gali kartotis ir tapti lėtinė problema ateityje.

5. Patyrus lengvą čiurnos sąnario patempimą galima palengvinti jaučiamus simptomus. Labai svarbu laikyti aukščiau pakeltą koją bei pirmas 48 valandas po traumos šaldyti pažeistą vietą. Tam puikiai tiks šaldymo kompresai. Rekomenduojamas poilsis, čiurnos sąnario imobilizavimas ortopediniu įtvaru.

6. Skirtingo modelio čiurnos įtvarai suteikia skirtingą sąnario prilaikymą. Esant lengvam čiurnos raiščių patempimui galite rinktis elastinį čiurnos įtvarą su vienu Velcro užsegimu. Jeigu reikia didesnio prilaikymo ir apsaugos, esant didesniam krūviui, rekomenduojama užsidėti elastinį čiurnos įtvara su dviem Velcro užsegimais, kurie užvyniojami “aštuoniuke”. Esant II-III laipsnio čiurnos raiščių patempimui gali prireikti įtvaro su plastikiniais šoniniais sutvirtinimais. Visi šie ortopediniai čiurnos įtvarai prilaiko sanarį – neleidžia kryptelti į šoną, tačiau neriboja pėdos judesio aukštyn ir žemyn.

7. Kaip profilaktikos priemonė, siekiant išvengti pakartotinų sausgyslių traumų, puikiai tinka silikoninės pakulnės ir silikoniniai įdėklai. Silikoninės pakulnės paminkština kulno spaudimo taškus tiek vaikštant, tiek stovint. Pakulnės absorbuoja atatranką, tenkančią vaikščiojimo kietu paviršiumi metu. Silikoniniai įdėklai į batus gali būti per visa pėdą arba ¾ pėdos ilgio, kurie garantuoja efektyvią raiščių ir raumenų apsaugą, mažina smūgines apkrovas.

8. Pratimai yra esminė dalis padedanti greičiau išgyti, atsigauti po patempimo. Rekomenduojama pradėti nuo mažos amplitudės judesių, kurie padės išlaikyti raumenų jėgą. Mažėjant skausmui atlikite pratimus, judesius, kurie yra jūsų sporto ir kasdienės veiklos bei darbo dalis. Raumenų, raiščių stiprinimui naudokite priemones reabilitacijai: pusiausvyros pagalvėles, masažinius kamuoliukus, volelius.

9. Gijimo trukmė priklauso nuo raiščių patempimo laipsnio. Jeigu patyrėte II ar III laipsnio patempimą, gali prireikti kelių savaičių ar net mėnesių kol galėsite aktyviai judėti, užsiimti fizine veikla, grižti į sportą.

10. Neišgydyta čiurnos trauma gali sukelti papildomų problemų kelio sąnariui, kartais prireikia net chirurginės intervencijos, todėl labai svarbu patyrus traumą, ją gydyti ir nelaukti kol išgysite savaime.

Problemai spręsti siūlome kokybiškas ortopedines priemones:

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt