Dažniausios pėdų deformacijos. Priemonės ir būdai kaip jų išvengti ir pagelbėti sau.

/ 2017-01-19

Mūsų pėdos – didžiausią apkrovą gaunanti kūno dalis: jos palaiko kūno pusiausvyrą, slopina smūgius ir neša viso kūno svorį. Apie pėdas negalvojame tol kol nepajaučiame skausmo, kol neatsiranda nuospaudų, deformacijų. Kai atsiranda skausmas stengiamės jo išvengti, palengvinti. Norėdami pradėti tinkamą gydymą turime žinoti problemą, priežastį, kodėl atsirado skausmas. Viena iš daugelio priežasčių kodėl skauda pėdas, gali būti pėdos kaulų deformacijos. Daugumą pėdų problemų galima išgydyti ir išvengti naudojant tinkamas pėdų priežiūros priemones.

Dažniausios pėdų deformacijos:

-Plaktukiniai pirštai - tai yra įgyta pėdos pirštų deformacija, kurios metu pirštai įgyja tarsi „plaktuko“ formą. Plaktukinių pirštų deformaciją dažniausiai sukelia netinkama, siaura, nepatogi avalynė, artritas, taip pat į išorę iškrypęs didysis pėdos pirštas (Hallux valgus) yra dažna „plaktukinės“ deformacijos priežastis.

Prieš pradedant gydymą pirmiausia reikia išsiaiškinti, kokia yra deformacijos priežastis. Rekomenduojamos konservatyvios priemonės, tokios kaip vidpažiai, silikoniniai įtvarai pirštams, silikoniniai aplikatoriai, elastinės medžiagos žiedai su mineralizuotos alyvos gelio pagalvėlėmis, apsaugantys nuo trinties, nuospaudų, avalynės spaudimo. Konservatyvios priemonės neišgydo šios patologijos, jos tik pristabdo progresavimą ir pagerina komfortą.

-Hallux valgus deformacija. Hallux valgus deformacija, kuomet  didysis pėdos pirštas krypsta link antrojo piršto (formuojasi „kapliukas“), pasitaiko labai dažnai nepriklausomai nuo žmogaus amžiaus. Šią deformaciją sąlygoja ankšta, siaura avalynė, aukštakulniai, taip pat ir artritas, raumenų ligos, traumos ir kt.

Kai krypsta kojos nykštys (Hallux valgus) į pirmą tarpupirštį galima įdėti gelinį arba silikoninį tarpupirščio plėtiklį. Tuomet pirštai būna taisyklingoje fiziologinėje padėtyje. Tarpupirščio plėtikliai apsaugo nuo Hallux Valgus deformacijos, trinties. Taip pat rekomenduojami pėdos piršto įtvarai, kurių dėka reguliuojama nykščio pozicija nakties ir/ar dienos metu. Pėdos įtvaras, padės sumažinti diskomfortą - skausmą. Patariama nešioti įdėklus į batus, kurie paremia pėdos skersinį skliautą ir sumažina spaudimą toje vietoje, suteikia komforto ir geriausiai saugo pėdas nuo nuovargio.

-Kitos pėdos deformacijos. Padidėjęs spaudimas pade sukelia skausmą bei gali sukelti pėdos deformacijas. Nuleistos kojos pozicija sukelia pėdos persukimą (pėda nukreipta į išorę). Šis pėdos pozicijos pasikeitimas pakeičia Achilo sausgyslės traukos liniją ir gali sukelti būklę, vadinamą Haglund’o deformacija. Šią deformaciją sąlygoja paveldimumas, aukštas pėdos skliautas, įtempta Achilo sausgyslė. Norint išvengti kulno kaulo dirginimo ir skausmo rekomenuojamos silikoninės pakulnės, kurios šiek tiek pakelia koją ir absorbuoja smūgius, tenkančius kulnams. Taip pat galima naudoti kulnų apsaugas, kurios klijuojasi į batus, apsaugo kulną nuo trinties bei suteikia komforto.

Plokščiapadystė yra dažniausiai pasitaikanti pėdos deformacija. Esant plokščiapadystei, būtinas pėdų palaikymas naudojant supinatorius. Nuo to priklauso pėdos ir blauzdos kaulų, sąnarių bei raumenų biomechanika kiekvieno žingsnio metu. Taip pat ir bendra organizmo savijauta. Ortopediniai įdėklai gali būti standartiniai arba individualūs. Standartiniai ortopediniai įdėklai gali būti odiniai, silikoniniai arba kamštiniai. ortopediniai įdėklai užtikrina taisyklingą pėdos formavimąsi, jos padėtį ir formą, svorio pasiskirstymą pėdose, sumažina negalavimus keliuose bei stuburo srityje.

Daugiau priemonių pėdoms rasite UAB IDEMUS parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ (Viršuliškių g. 34, Vilnius ir Vytauto g. 24, Vilniuje) ir internetinėje parduotuvėje www.idemus.lt. Mūsų parduotuvėse galite įsigyti įtvarų potrauminiam periodui, traumų profilaktikai sportuojant ir dirbant, įvairių priemonių sportui, reabilitacijai, slaugai, kompresinių kojinių ir pėdkelnių SIGVARIS, prekių nėščiosioms.

UAB IDEMUS – konsultuoja patyrę Lietuvos vaikų ir suaugusių ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite www.idemus.lt.

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt