EKSPERTO KOMENTARAS. Hallux valgus ir prevencija

/ 2022-09-30

Hallux valgus yra pirmojo padikaulio medialinis nuokrypis, didžiojo piršto šoninis nuokrypis ir (arba) sukimasis arba pirmosios padikaulio galvos iškilimas. Šis negalavimas sukelia skausmą judant sąnariui, taip pat dėvint netinkamą avalynę. Tačiau didelė dalis pacientų į gydytojus kreipiasi ir dėl estetinių priežasčių.

Hallux valgus yra sudėtinga deformacija, pažeidžianti pirmąjį pėdos ir slankstelių segmentą.

Hallux valgus

Hallux valgus sutrikimas labiau būdingas moterims ir gerokai rečiau vyrams. Ši būklė diagnozuojama 23% 18–65 metų amžiaus žmonių ir daugiau nei 35% vyresnių nei 65 metų žmonių. Manoma, kad tai gali būti dalinai paveldima. Taip pat labai svarbu yra pėdos traumos ar ilgalaikis traumavimas bei netinkama avalynė. Didelę įtaką daro avalynė siauromis nosimis ar aukštais kulnais. Hallux valgus pėdos deformacija gali būti susijusi ir su raumenų bei raiščių silpnumu ar dideliu antsvoriu. Žmonių, kurių pėdos skliautas yra žemas, pėda yra plati, todėl tikėtina, kadbėgant laikui atsiras „kauliukai“. Hallux valgus „kauliukas“ taip pat gali atsirasti dėl ligų, tokių kaip podagra ar reumatoidinis artritas. Reumatas gali pagreitinti pėdos kaulų pokyčius.

Ligos gydymas tiesiogiai priklauso nuo deformacijos sunkumo ir skausmo intensyvumo. Siekiant išvengti ligos progresavimo ar norint ją sustabdyti, reikalinga kuo anksčiau kreiptis į gydytoją ortopedą: pajutus pirmuosius skausmus, diskomfortą ar pastebėjus vizualinius pėdos pokyčius. Negydomas Hallux valgus darosi skausmingas, deformuojasi ir kiti pėdos pirštai ir visa pėda. Lengvam skausmui ir uždegimui malšinti skiriami nesteroidiniai priešuždegiminiai vaistai, fizioterapijos procedūros, naudojami specialūs batų įdėklai, koreguojantys pėdos judesius ir mažinantys „kauliukų“ skausmą. Reumatoidinio ar podagrinio artritų atvejais skiriami papildomi medikamentai.

Priklausomai nuo paciento, būklė ir gydymo perspektyvoss gali skirtis. Jaunesni ar aktyvų gyvenimo būdą propaguojantys pacientai renkasi mankštą ar fizinę terapiją ir tokiu būdu mažina piršto iškrypimą. Tačiau šį būdą gali pasirinkti ne kiekvienas, susiduriantis su kauliuko problemomis. Vyresnio amžiaus pacientams, kurie kenčia nuo įvairių kitų kaulų ar sąnarių problemų, tokių kaip artritas, tikriausiai reikės operacijos, kuri paprastai yra itin veiksminga. Svarstant, ar pacientui reikalinga operacija, gydytojas atsižvelgia į įvairius kintamuosius, tokius kaip deformacijos laipsnis, gretutinės ligos ir visa paciento sveikatos istorija.

Prevencija

Hallux valgus prevencija yra labai svarbi: ji vykdoma atliekant kojų pirštų plokštelių ir pagalvėlių pratimus, dėvint vidpadžius, koreguojančius pėdų padėtį aktyviai judant, ir renkantis specialiai pagamintus batus. Orliman prekės ženklas pristato platų aukščiausios kokybės produktų asortimentą, skirtą prevencijai ar įvairių negalavimų gydymui.

Autorius: "Šiuolaikinės ortopedijos" ortopedė-technikė Violeta Pašukonienė

Mažėjantis

3 prekė(s)

Mažėjantis

3 prekė(s)

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
perku@idemus.lt