Rankos išvarža – ganglionas. Kas tai?

/ 2017-11-20

Kiekvienas nors kartą esame turėję pirštų, plaštakos, riešo skausmų ir sužeidimų. Daugeliu atvejų mūsų kūno judesiai nesukelia problemų, tačiau skausmas  gali atsirasti dėl intensyvių kasdienių fizinių judesių. Pirštų, plaštakos ar riešo problemas gali sukelti ir sužalojimai, ir natūralus senėjimo procesas. Taip pat yra ir daug kitų priežasčių, sukeliančių diskomfortą ir skausmus. Viena iš jų – navikai. 95% rankos navikų yra gerybiniai. Apie 60% šių gerybinių navikų yra ganglionų cistos. Šios cistos paprastai vystosi šalia sąnario ar sausgyslių. Cistos dydis gali svyruoti nuo žirnio iki golfo kamuoliuko dydžio. Jos viduje yra stora, lipni, skaidri, bespalvė, želatininė medžiaga.

Pagrindinės ganglionų atsiradimo priežastys:

-Amžius ir lytis: ganglionų cistos gali atsirasti bet kokio amžiaus žmogui, vyrui ar moteriai, tačiau pastebėta, kad dažniausiai cistos pasitaiko 20-30 metų moterims.

-Sąnarių ar sausgyslių pažeidimas: ganglionų cistos dažniausiai atsiranda ankščiau patirtos traumos vietose.

-Per didelis fizinis krūvis sąnariams.

-Osteoartritas: žmonėms, kuriems artritas pažeidžia pirštų sąnarius yra padidėjusi rizika atsirasti šioms cistoms.

Gydymas

Jei ganglionų cista nesukelia pacientui nepatogumų ar skausmo, jos  dažniausiai paliekamos, nešalinamos. Maždaug  50% ganglionų cistų per daugelį metų išnyksta savaime. Jei atsiranda problemų, diskomfortas,  pavyzdžiui, jei cista spaudžia nervą ir sukelia skausmą, galimi šie gydymo būdai:

Imobilizacija. Intensyvūs judesiai gali padidinti cistos dydį. Įtvarai apriboja judesį, todėl cista turėtų sumažėti.

Skysčio pašalinimas. Cistos yra užpildytos panašiu skysčiu, kuris natūraliai atsiranda sąnariuose. Pašalinus šį skystį gali sumažėti ir išnykti cista.

Operacija. Galima paviršinė operacija arba artroskopinė operacija. Naujų cistų atsiradimo tikimybė ateityje išlieka.

Jeigu cista, esanti riešo srityje, sukelia skausmus, rekomenduojama riešą imobilizuoti  įtvaru. Riešo įtvarai gali būti su sutvirtinimu (išimama aliuminine plokštele), kuris suteikia tvirtesnį riešo imobilizavimą, ir be sutvirtinimo – suteikia lengvą kompresiją ir palaikymą. Riešo įtvarai užsegami kibiomis juostelėmis, kurių dėka galima reguliuoti riešo apspaudimą.

UAB IDEMUS – konsultuoja patyrę Lietuvos vaikų ir suaugusių ortopedai - traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite: www.idemus.lt.

Parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ Viršuliškių g. 34 ir Vytauto g. 24 Vilniuje ir internetinėje parduotuvėje www.idemus.lt  galite įsigyti elastinių ir neopreninių riešo įtvarų gydymui ir profilaktikai sportuojant ir dirbant. Taip pat rasite prekių, reikalingų formuoti taisyklingą laikyseną, reabilitacijos, slaugos bei judėjimo priemonių. Sportuojantys gali įsigyti priemonių sportui, mankštai ir masažams bei įtvarų traumų profilaktikai.

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt