Čiurnos sąnario traumų priežastys, gydymas ir profilaktika

/ 2014-11-19

Neatsargus judesys, slystelėjimas slidžiu šaligatviu ar net netinkama avalynė gali tapti čiurnos traumos priežastimi. Dažniausiai čiurnos traumos įvyksta sporto metu, tačiau pasitaiko ir kasdieninėje veikloje. Esant čiurnos sąnario traumai gali plyšti raiščiai, sausgyslės, lūžti kaulai, atskilti kremzlė. Negydant gali atsirasti čiurnos sąnario nestabilumas, artrozė, čiurnos sąnario funkcijos sutrikimas.

Labai dažnai pasitaikanti čiurnos trauma - raiščių patempimas, kai pėda netikėtai kryptelėja į šoną, nikstelėja, pavyzdžiui, kai pašokęs žmogus nusileidžia ant nelygaus paviršiaus ar atsiremia pėdos kraštu. Pasitempti čiurnos raiščius labai paprasta ir kasdienėse situacijose, pavyzdžiui: lipant laiptais, paslydus ant ledo.

Simptomai: Tinimas, kraujosrūvos, ūmus sąnarių skausmas, ūmus sausgyslių skausmas, apriboti galūnių judesiai, sąnario nestabilumas.

Gydymas  ir profilaktika

Patyrus traumą, negalima judinti sužalotos kojos, būtina vengti ja remtis ir bandyti eiti, nes gali atsirasti sunkesni raiščių ir sąnarių sužeidimai, pasislinkti lūžę kaulai. Taip atsitikus, tenka taikyti sudėtingesnį gydymą, o darbingumo atkūrimo laikotarpis tampa ilgesnis. Pirmas 48 valandas po traumos pažeistą vietą reikia šaldyti. Šaldymui gali būti naudojamas specialus gelio kompresas. Visais traumų atvejais rekomenduojama kreiptis į specialistus.

Priklausomai nuo to, kokia trauma, parenkamas gydymas – elastinis, gipso ar plastiko įtvaras, operacija. Už gipsinį įtvarą patogesni yra plastikiniai, kurie gaminami kiekvienam žmogui individualiai.

Patempus čiurnos sąnario raiščius, sausgysles, esant sumušimams, mėlynėms rekomenduojama nešioti čiurnos sąnarį stabilizuojantį įtvarą. Potrauminiu periodu būtina fiksuoti čiurnos sąnarį įtvaru, kuris suteikia stabilumo. Tam yra reikalingas specialus įtvaras su plastikiniais šoniniais sutvirtinimais arba elastinis įtvaras, kurį galima užvynioti “aštuoniuke”. Tokio tipo įtvarai prilaiko čiurnos sanarį – neleidžia kryptelti į šoną, tačiau neriboja pėdos judesio aukštyn ir žemyn. Sporto metu ir dirbant, kai yra reikalingas palaikymas ir apsauga, taip pat norint išvengti čiurnos sąnario traumos ir esant padidintam krūviui, rekomenduojama užsidėti elastinį čiurnos įtvarą.

Parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ Viršuliškių g. 34, Vilnius, „Sveikatos Stotelė“ Vytauto g. 24, Vilnius ir internetinėje parduotuvėje galite įsigyti elastinių ir neopreninių čiurnos įtvarų, gydomųjų ir profilaktinių priemonių kojoms prižiūrėti, sportinių kojinių, aukštos kokybės kompresinių kojinių SIGVARIS venų ligų gydymui ir profilaktikai, prekių nėščiosioms, įvairių priemonių reabilitacijai, sportui, sveikatingumui bei komfortui.

UAB IDEMUS – konsultuoja patyrę Lietuvos vaikų ir suaugusių ortopedai-traumatologai, kraujagyslių chirurgai (angiochirurgai). Plačiau apie konsultacijas Vilniuje ir kituose miestuose sužinoti galite: medicininės paslaugos

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt