Golfo žaidėjo alkūnė. Kaip šią ligą atpažinti ir gydyti?

/ 2018-06-18

Vasarą dauguma žmonių pasineria į savo mėgstamą sportą ir kitas aktyvias laisvalaikio veiklas. Šių veiklų metu, naudojami pasikartojantys rankų judesiai gali sukelti skausmus. Intensyvių veiklų rezultatas gali būti patempimai ar sužalojimai nuo per didelių svorių ar pasikartojačių judesių. Vienas iš labiausiai paplitusių sužalojimų yra medialinis epikondilitas, dar žinomas kaip golfo žaidėjo alkūnė. Tai nereiškia, kad tik golfo žaidėjams pasitaiko ši liga. Daugelis pasikartojančių veiksmų, judesių kasdienėje veikloje taip pat įtakoja golfo žaidėjo alkūnę: metimo judesys, medžių kirtimas kirviu, naudojimasis grandininiu pjūklu ir kitais  įvairiais rankiniais įrankiais. Taip pat žmonės dirbdami tam tikrus darbus, kuomet atliekamas pakartotinis riešo sukimo judesys, gali būti labiau linkę susirgti šia liga, pavyzdžiui: dailininkai, virėjai, mėsininkai, statybininkai ir kt.

Kai kuriais atvejais golfo žaidėjo ligos simptomai kyla dėl uždegimo. Uždegimas aplink medialinį epikondilą vadinamas medialiniu epikondilitu. Tačiau golfo žaidėjo alkūnę dažnai sukelia ne uždegimas. Gydytojai vadina šią būklę tendinoze - chroniška sausgyslės degeneracija, kuri gali atsirasti dėl ilgalaikių mikroskopinio lygmens sužeidimų sankaupos.

Golfo žaidėjo alkūnės simptomus apima:

-Skausmas alkūnės vidinėje dalyje

-Skausmas, plintantis žemyn ranka nuo alkūnės vidinės pusės

-Atsiradęs silpnumas rankoje ar riešo sąnaryje

-Nuovargis, jaučiamas dilgčiojimas pirštuose

-Skausmas, kai bandote ką nors sugriebti bei atliekant sukamuosius judesius (gręžimas)

-Skausmas, kai jūs sulenktiate riešą

Rekomendacijos

Jeigu esate naujokas sporte ar kitoje aktyvioje veikloje, viską darykite lėtai, neskubėdami ir atsakingai. Organizmui reikia laiko, kad prisitaikytų prie naujos veiklos. Taip pat svarbu tinkama, taisyklinga laikysena. Venkite pasikartojančių, didelio intensyvumo judesių, darbą suskirstykite į kelis etapus. Prieš pradedant intensyvią veiklą rekomenduojama apšilti.

Pajutus ligos požymius, geriausia vengti fizinio krūvio dilbiui ir kreiptis į ortopedą-traumatologą. Neverta laukti, kol „praeis savaime“. Kuo ankščiau pradedamas gydymas, tuo greičiau ir lengviau pasveikstama. Pirmiausia svarbu nutraukti fizinį krūvį. Gydant epikondilitą efektyvus ir būtinas įtvaras, svarbu laikytis gydymo rėžimo. Epikondilitas gali pasikartoti, jeigu pernelyg anksti po gydymo bus didelis fizinis krūvis sporto ar darbo metu.

Labai svarbi yra ligos profilaktika. Reikia stengtis atlikti kuo mažiau judesių, sukeliančių skausmą, duoti alkūnės, riešo sąnariams ramybę. Tam tinka epikondilito gydymui ir profilaktikai skirti specialūs įtvarai, kurie suteikia kompresiją ir apsaugą, mažina dilbio raumenims tenkantį krūvį. Gyjančias sausgysles ir raumenis apsaugoti padeda įtvarai, nes jie turi specialias pagalvėles, kurios suteikia spaudimą epikondilo srityje. Įtvarai gali būti kelių rūšių: alkūnės įtvarai arba alkūnės juostelės. Juostelė epikondilitui pagaminta iš minkštos medžiagos individualiam prisitaikymui. Juostelės viduje yra pagalvėlė, suteikianti reikiamą spaudimą. Rekomenduojama profilaktikai sporto ir darbo metu, esant epikondilitui. Alkūnės įtvarai puikiai įtvirtina alkūnės sąnarį, suteikia kompresiją, palaikymą ir apsaugą. Kai kurie tokio tipo įtvarai turi specialias pagalvėles ir nuimamą suveržimo dirželį su reguliuojamu spaudimu. Rekomenduojama esant epikondilitui, taip pat epikondilito profilaktikai sportuojant ir darbinėje veikloje, kai stipriai apkraunami dilbio raumenys.

UAB IDEMUS parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ Viršuliškių g. 34 ir Vytauto g. 24, Vilniuje bei internetinėje parduotuvėje www.idemus.lt galite įsigyti įtvarus epikondilito gydymui ir profilaktikai sportuojant ir dirbant. Taip pat parduotuvėse galite įsigyti prekių, reikalingų formuoti taisyklingą laikyseną, reabilitacijos, slaugos bei judėjimo priemonių. Sportuojantys žmonės gali įsigyti priemonių sportui, mankštai ir masažams bei įtvarų traumų profilaktikai.

UAB IDEMUS – Šiuolaikinėje ortopedijoje konsultuoja patyrę ir žinomi Lietuvos ortopedai-traumatologai. Plačiau apie konsultacijas Vilniuje sužinoti galite: ortopedų-traumatologų konsultacijos Vilniuje arba telefonu (8 5) 246 1493.

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt