Nerimą kelianti tendencija – daugėja vaikų, kurių laikysena ydinga

/ 2015-10-08

Vis dažniau ne tik suaugusieji, bet ir vaikai ima skųstis nugaros skausmais. Pagrindinė priežastis – netaisyklinga (ydinga) laikysena. Ankstyvas diagnozavimas ir kompleksinis gydymas gali padėti sustabdyti stuburo deformacijas. Todėl labai svarbu nuo mažų dienų stebėti vaiko laikyseną ir ugdyti įprotį nesikūprinti, išsitiesti.

Netaisyklinga laikysena sukelia ne tik išvaizdos problemas, bet taip pat turi įtakos ir vaiko sveikatai. Bloga laikysena trukdo normaliai vidaus organų veiklai, vėliau atsiranda nuolatiniai nugaros skausmai, dažnai kankina nuovargis, yra trikdoma širdies ir kvėpavimo sistemų veikla. 

Keletas netaisyklingos laikysenos atsiradimo priežasčių:

- Didelės ir sunkios kuprinės - kai vaikui kuprinė yra per sunki, jis turi pasilenkti į priekį, kad išlaikytų pusiausvyrą.

- Elektroniniai prietaisai, pavyzdžiui, nešiojamieji kompiuteriai, mobilieji telefonai, planšetės. Šiais prietaisais vaikai naudojasi neatsižvelgami į ergonomiką – gulėdami ant sofos, grindų ir kt.

- Įtakos turi silpni pilvo ir nugaros raumenys, judėjimo stoka.

- Taip pat vaikai mokosi mėgdžiodami tai, ką jie mato. Jei tėvai turi ydingą laikyseną, o vaikai kartoja tėvų elgesį, sėdėjimo manieras ir kt. tai didelė tikimybė, kad ateityje vaikų laikysena taps ydinga.

Gydymas ir profilaktika

Ypač atidžiai reikėtų stebėti 5-6 metų vaikų laikyseną - tuo metu vaikai itin sparčiai auga (pirmasis augimo pikas). Antrasis augimo pikas priklausomai nuo vaiko lyties. Mergaitės greitai augti pradeda, likus maždaug metams iki mėnesinių arba po jų, o berniukai – kai sulaukia maždaug 14–16 metų.  Kuo anksčiau bus nustatyti sutrikimai ir parinktos tinkamos korekcinės priemonės, tuo anksčiau bus galima sumažinti problemas, kurios iškils vėliau, vaikui suaugus.

Jei norite, kad vaikas priprastų prie taisyklingos laikysenos, uždėkite jam laikysenos korektorių (reklinatorių). Dėl ypatingos konstrukcijos reklinatorius neleidžia susimesti į kuprą ir tempia pečius atgal. Iš pradžių gali būti jaučiamas diskomfortas - nugarai nepatogu, maudžia raumenis, dirželiai trukdo ir spaudžia pečius. Bet ilgainiui raumenys įpranta prie taisyklingos padėties. Rekomenduojama nešioti ne daugiau 3-4 valandų per dieną.

Vyresni vaikai taisyklingai laikysenai ir raumenų stiprinimui gali vietoje kėdės naudoti kamuolius. Sėdint kojos turi remtis į grindis visa pėda, keliai sudaryti 90 laipsnių kampą. Taip pat ant kėdės galima dėti masažuojantį kėdės pagrindą, kuris rekomenduojamas parenkant ergonomišką padėtį, koreguojant stuburo padėtį. Šis pagrindas sumažina posturalinių raumenų įtampą, stimuliuoja juosmens-kryžkaulio propriorecepsiją.

Jei didesnę laiko dalį vaikai praleidžia sėdėdami, rekomenduojama ant kėdės atlošo uždėti viskoelastinę taisyklingos laikysenos pagalvę. Viskoelastinės medžiagos pagrindas palaiko, atpalaiduoja nugaros raumenis ir sumažina nugaros, pečių ir kaklo įtampą.

Parduotuvėse „Šiuolaikinė ortopedija“ (Viršuliškių g. 34 ir Vytauto g. 24 Vilniuje) bei internetinėje parduotuvėje www.idemus.lt galite rasti daugiau laikysenos koregavimo priemonių. Parduotuvėse taip pat galite pasidaryti kompiuterinį pėdų tyrimą, įsigyti įtvarų sportui ir reabilitacijai, prekių mamytėms, reabilitacijos, slaugos bei judėjimo priemonių.

Taip pat nepraleiskite progos pasinaudoti šiuo metų mūsų parduotuvėse taikomomis nuolaidomis:

- 25% nuolaida visiems įtvarams. Judėkite saugiai!

- 40% nuolaida Birkenstock, Betula, Birki’s vasarinei avalynei. Kokybiška, patogi ir madinga vasarinė avalynė pigiau!

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt