EKSPERTO KOMENTARAS. Organizmo stiprinimas siaučiant virusams

/ 2022-11-30

Laikas, kurio prireikia atsistatymui po ligos ar negalavimo, yra itin individualus kiekvienam – tai gali būti kelios dienos, savaitės ar net mėnesiai. Dažnai šis laikotarpis priklauso ne tik nuo individualių organizmo ypatybių. Užtikriname, jog yra būdų, galinčių pagreitinti šį procesą. Kviečiame susipažinti su organizmo stiprinimo būdais ir pasekmėmis, jeigu persirgus nesirūpinsite tinkama reabilitacija bei imuniteto stiprinimu.

Pirmas patarimas. Vartokite vitaminus C, D ir cinką

Vitaminas D ne tik suteikia veiksmingą apsaugą nuo virusų, tačiau ir pasižymi priešuždegiminiu poveikiu. Taip pat pakankamas vitamino D kiekis padeda geriau įsisavinti kalcį ir fosforą, taip pat stiprina regėjimą, gerina kaulų formavimosi procesą ir veikia daugiau nei 200 genų funkcionalumą. Tuo tarpu vitaminas C greitina imuninių ląstelių gamybą ir didina aktyvumą, padeda mažinti nuovargį ir veikia kaip antioksidantas – saugo imunines ląsteles nuo pažeidimų. Cinkas savo ruožtu saugo ląsteles nuo oksidacinių pažeidimų, užtikrina gyvybingumą, palaiko gerą nagų, plaukų ir odos būklę.

Antras patarimas. Patiriamo streso krūvio mažinimas

Kasdien patiriamas stresas neigiamai veikia imunitetą, dėl to atsistatymui po įvairių ligų ar negalavimų dažnai prireikia daugiau laiko. Jeigu jaučiamas stresas, įtampa ar nerimas yra kasdieniniai ir itin stiprūs, svarbu kaip įmanoma labiau ne tik tai valdyti, tačiau ir atsikratyti: pasivaikščiojimas gryname ore mėgstamoje vietoje, gera knyga, raminanti muzika, karšta vonia ar puodelis arbatos padės atsipalaiduoti po sudėtingos dienos. Pravartu pasitelkti ir kvėpavimo pratimus, jogą ar kitą panašią veiklą, kuri padeda subalansuoti kasdieninę savijautą.

Trečias patarimas. Darbo-poilsio-miego rėžimas

Kasdieninės veiklos, tokios kaip darbas, poilsis ar papildoma veikla turi būti kruopščiai planuojamos tam, kad nepervargtumėte skubant: efektyvus ir tinkamas laiko planavimas padeda išlikti žvaliems ir sąmoningiems visą dieną. Ne ką mažiau svarbu šio plano laikytis: tokiu būdu sudaroma kasdieninė rutina, prie kurios organizmas įpranta. Kasdieninės rutinos pagalba organizmas žino tikslų laiką, kuomet reikalinga išskirti miego hormonus ir tokiu būdu pagerinti miego kokybę. Kokybiškas poilsis kiekvieną naktį suteikia jėgų kitos dienos planams įgyvendinti.

Ketvirtas patarimas. Reguliarus sportas

Reguliaraus sporto nauda įrodyta šimtuose mokslinių straipsnių ir tyrimų, todėl ja neabejojama. Svarbu tai, jog terminas "reguliarus sportas" apima ne tik įvairias sporto šakas, tačiau ir intensyvų pasivaikščiojimą lauke ar mankštą namuose. Esminė dalis čia yra nuolatinis bei kasdieninis judėjimas ir krūvis kūnui: tokiu būdu kūnas aprūpinamas reikalingomis medžiagomis, gerėja nuotaika ir kraujotaka, dingsta nemalonios emocijos ir kūno sustingimas.

Jei ilgą laiką neužsiėmėte jokia fizine veikla ar sportu, reikalinga būti atsargiems: pradėti nuo mažesnių krūvių, nepersitempti ir stebėti organizmo reakciją. Jeigu užsiimant aktyvia fizine veikla atsiranda varginantis dusulys, reikėtų daugiau laiko skirti poilsiui. Be to, po įvairių negalavimų ar ligų gali sumažėti raumenų, dažniausiai esančių kojose, jėga, todėl reikėtų atlikti ir specialius pratimus, kurie padėtų juos sustiprinti.

Penktas patarimas. Grynas oras kasdien

Bent keletas žingsnių kasdien gryname ore ne tik gerina nuotaika, pravėdina mintis, tačiau ir paskatina kraujotaką ir tinkamą deguonies cirkuliaciją kūne. O tai savo ruožtu gerina sveikatą ir smegenų veiklą, padeda kovoti su virusais ar ligomis.

Šeštas patarimas. Visavertė mityba ir skysčiai

Sveika ir reguliari mityba užtikrina reikiamų medžiagų gavimą ir įsisavinimą. Svarbu ne tik reikalingų mineralų ir vitaminų kasdieninis įsisavinimas, tačiau ir 1,5-2 litrų vandens suvartojimas, kurio dėka efektyviai šalinami toksinai, greitėja ir gerėja medžiagų apykaita ir palaikoma tinkama kūno temperatūros pusiausvyra.

Septintas patarimas. Patalpų vėdinimas ir drėkinimas

Šildymo sezono metu namuose sumažėja oro drėgmė, dėl to džiūsta ir dirgsta burnos gleivinė, gali varginti skausmas, taip pat sausėja ir nosies gleivinė. Išdžiūvusi burnos gleivinė taip pat yra palanki terpė, į kurią patekę ore cirkuliuojantys virusai ima daugintis, o vėliau sukelia infekcines ligas. Šių negalavimų išvengti ir miego kokybę pagerinti padės reguliarus patalpų vėdinimas, vėsios aplinkos užtikrinimas ir drėkinimas. Vėdinkite patalpas bent 2–3 kartus per dieną po 10 minučių, vieną kartą būtinai prieš miegą. Drėkinti patalpas reikėtų 2–3 kartus per savaitę. Tai padaryti padės oro drėkintuvas, ant radiatorių uždėti drėgni rankšluosčiai ar patalpose pastatyti indai su vandeniu.

Aštuntas patarimas. Reguliarūs apsilankymai pas šeimos gydytoją

Bendros sveikatos būklės vertinimui, privalomiems tyrimams ir konsultacijoms labai svarbu reguliariai lankytis pas savo šeimos gydytoją. Kartu su specialistų pagalba svarbu sekti kūno pokyčius ne tik susirgus, tačiau ir visus metus: reguliariai atliekamas kraujo tyrimas ir rodiklių analizė gali padėti užkirsti kelią beprasidedantiems negalavimams.

Autorius: "Šiuolaikinės ortopedijos" ortopedė-technikė Aurelija Urbonaitė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt