Iššokęs pėdos kauliukas: priežastys ir sprendimo būdai

/ 2013-11-04

Pėdos nykščio deformacija (lot. Hallux Valgus), dar kitaip vadinama iššokusiu pėdos kauliuku, yra dažna liga, kamuojanti tiek vyrus, tiek moteris. Pirmojo padikaulio ir didžiojo piršto deformacija atsiranda, kai didysis pirštas ima krypti link kitų pėdos pirštų, o pirmasis padikaulis – priešinga kryptimi. Ilgą laiką traumuojant pirmąjį padinį pirštą, vystosi kaulinės deformacijos, krypsta ir kiti pėdos pirštai bei pati pėda.

Dažniausiai piršto deformacija išryškėja apie 30-50 gyvenimo metus, tačiau susirūpinama tik tuo metu, kai pėdą ima mausti, didysis kojos pirštas parausta, atsiranda nuospaudų. Nors, kaip minėta, ši liga kamuoja abi lytis, dažniausiai dėl nykščio deformacijų kenčia dailiosios lyties atstovės, iškeisdamos patogumą į grožį, t.y. dažnai avėdamos ankštą aukštakulnę avalynę. Hallux Valgus deformacija taip pat siejama su paveldėtu pėdos ir blauzdos raumenų bei raiščių silpnumu, reumatu, artritu, pėdų sąnarių artroze. Liga greičiau progresuoja dirbant sunkų fizinį ar stovimą darbą (ypač jei padidėjęs kūno svoris).

Pėdų deformacijos, nuospaudos, skausmas vargina žmogų, mažina jo darbingumą, todėl labai svarbu pastebėjus pirmuosius deformacijos požymius ar pajutus skausmą, kreiptis į gydytoją ortopedą-traumatologą ir išklausyti jo patarimus, kaip sustabdyti ligos progresavimą. Negydomi „kauliukai“ sukelia dar didesnį skausmą, kitų pirštų bei visos pėdos deformaciją.

Konservatyvus Hallux Valgus gydymo būdas yra efektyvus pirmosiose ligos stadijose, tokiu atveju skiriami vaistai nuo uždegimo, ortopediniai batų įdėklai ar įtvarai, mažinantys skausmą ir koreguojantys pėdos judesius, fizioterapinės procedūros. Operacija rekomenduojama, kai konservatyvus gydymas neduoda norimo efekto.

Operacijos metu ištaisoma kaulų ašis, pašalinamos kaulinės išaugos ir atstatoma normali sąnario funkcija. Visuomenėje susiformavusi nuomonė, kad Hallux Valgus operacija yra skausminga, laukia ilgas ir sunkus gyjimo laikotarpis, tačiau šie bruožai būdingi esant didelei deformacijai, todėl labai svarbu kreiptis į gydytoją pastebėjus pirmuosius požymius – kuo iškrypimas mažesnis, tuo lengvesnė operacija ir trumpesnis pooperacinis laikotarpis.

Jau pirmomis pooperacinėmis dienomis galima minti pėdą avint specialią pooperacinę avalynę. Vėliau leidžiama avėti įprastą avalynę, bet fizinis aktyvumas ribojamas dar 6-12 savaičių. Po kelių dienų, kai pjūvis yra sugijęs, pradedamas mankštinti didysis pėdos pirštas. Svarbu paminėti, kad operacijos sėkmė didžiąja dalimi priklauso nuo nuoseklaus gydytojo nurodymų laikymosi, tačiau kiekviena deformacija ir gijimo laikotarpis yra labai individualūs.

Hallux Valgus operacijas finansuoja teritorinės ligonių kasos, todėl operacijos kaina apmokama privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.

Idemus parduotuvėse Šiuolaikinė ortopedija, Sveikatos stotelė ir internetinėje parduotuvėje galite įsigyti tarpupirščių plėtiklius, skyriklius, sąnarių apsaugas ir kitas priemones pėdoms, skirtas gydant pėdos nykščio deformaciją konservatyviuoju metodu bei pooperacinę avalynę, skirtą avėti po Hallux Valgus operacijos.

Idemus – Šiuolaikinėje ortopedijoje konsultuoja patyrę ir žinomi Lietuvos ortopedai-traumatologai. Plačiau apie konsultacijas Vilniuje sužinoti galite: ortopedų-traumatologų konsultacijos Vilniuje arba telefonu (8 5) 246 1493.

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt