Žiemos pavojus - pėsčiųjų traumos

/ 2014-01-09

Žiema su atšilimais ir staigiais atšalimais pridaro žmonėms nemažai rūpesčių. Čiuožyklomis virtę šaligatviai, be to, dar ir padengti vandeniu, apledėję laiptai, nebarstyti keliai – visa tai smarkiai padidina traumų riziką. Kiekvieną dieną į darbą ar kitokiais reikalais gatvėmis skuba tūkstančiai pėsčiųjų. Ne vienas jų, kaip liaudyje sakoma, „pagauna zuikį“, tačiau kitam tos „gaudynės“ baigiasi ligoninės Traumatologijos skyriuje.

Dažniausios traumos – rankos riešo sąnario sumušimai, patempimai, rankų kaulų išnirimai, stipinkaulio lūžiai, nes žmogus griūdamas remiasi ranka. Tipinis traumos mechanizmas – žmogus, paslydęs ar užkliuvęs už kažkokio objekto, kuris buvo padengtas sniegu, griūva ir, bandydamas išvengti smūgio, ištiesia rankas. Ištiesta ranka atsiremia į gatvę, tada traumuojanti jėga plinta galūnės ašies kryptimi, atsiranda jos gniuždymas. Veikiant šioms jėgoms, gali įvykti įvairūs rankos lūžiai: stipinkaulio tolimesniojo galo, nusitęsiantis į riešo sąnarį, žastikaulio artimesniojo galo, apimantis peties sąnarį ir kiti. Taip pat, esant tokiam traumos mechanizmui, dažnai išnyra rankos kaulai – žastikaulis, stipinkaulis, alkūnkaulis.

Žiemą į medikus kone kasdien kreipiasi gatvėje paslydę ir kojų traumas patyrę žmonės: raiščių patempimai, plyšimai, kulkšnelių lūžiai, čiurnos sąnario traumos, kelio sąnario traumos. Nors judriausi yra vaikai, tačiau didžiausią riziką susižeisti turi vyresnio amžiaus žmonės. Taip nutinka todėl, kad vyresni žmonės dažniau griūva dėl sutrikusios galvos smegenų kraujotakos ar koordinacijos. Taip pat, senyvo amžiaus žmonių kaulai yra retesni ir trapesni, todėl griuvimas dažniausiai jiems baigiasi trauma.

Patarimai nenorintiems pakliūti pas traumatologą yra labai paprasti – lėčiau eiti, bent kuriam laikui atsisakyti aukštakulnių, įsigyti specialius apkaustus-spygliukus, dėvimus ant batų, ir nelaikyti rankų kišenėse, kad geriau išlaikytumėte pusiausvyrą, kai slidu.

Patyrus traumą, negalima judinti sužalotos rankos ar kojos. Susižalojus koją būtina vengti ja remtis ir bandyti eiti, nes gali atsirasti sunkesni raiščių ir sąnarių sužeidimai, pasislinkti lūžę kaulai. Taip atsitikus, tenka taikyti sudėtingesnį gydymą, o darbingumo atkūrimo laikotarpis tampa ilgesnis. Visais traumų atvejais reikia kreiptis į specialistus.

Priklausomai nuo to, kokia trauma, parenkamas gydymas – langetė, gipso ar plastiko įtvaras, operacija. Už gipsinį įtvarą patogesni yra plastikiniai, kurie gaminami kiekvienam žmogui individualiai. Plastikinį įtvarą nešiojantis žmogus gali maudytis, net lankytis pirtyje.

Įtvarai – priemonės ne tik gijimui, bet ir profilaktikai, siekiant, kad šios traumos nepasikartotų ateityje.

Žiemos metu stiprūs smūgiai po kritimų dažnai baigiasi riešo sausgyslių patempimais ar net kaulų lūžiais. Kai reikia imobilizuoti riešą potrauminiu periodu, skausmo ar tinimo atveju, esant nestabilumui yra rekomenduojami riešo įtvarai, turintys aliuminį delno sutvirtinimą. Šie įtvarai imobilizuoja, stabilizuoja ir palaiko riešo sąnarį. Esant lengvam riešo nestabilumui, traumų profilaktikai sportuojant ir darbinėje veikloje, kai apkraunamas riešo sąnarys rekomenduojami elastiniai arba neopreniniai riešo įtvarai.

Neretai pasitaiko peties sąnario išnirimas, ypač jei krentama ant ištiestos rankos. Kai gydytojas atstato išnirusį sąnarį, rekomenduojama fiksuoti ranką Dezo tipo įtvaru, kad būtų apribojami judesiai per peties sąnarį. Krentant ant ištiestos rankos ar ant peties sąnario, gali lūžti raktikaulis. Ši trauma labai skausminga ir pavojinga. Patyrus tokią trauma reikia kuo skubiau fiksuoti raktikaulį įtvaru, kuris suteikia optimalų ir patogų spaudimą.

Patempti čiurnos ir kelio sąnario raiščiai, sausgyslės, sumušimai, mėlynės - tokiomis traumomis atsiperka paslydę ir nesmarkiai užsigavę žmonės. Kartais jiems prireikia įtvaro - kelioms dienoms ar savaitei. Potrauminiu periodu būtina fiksuoti čiurnos sąnarį įtvaru, kuris suteikia stabilumo. Tam yra reikalingas specialus įtvaras su plastikiniais šoniniais sutvirtinimais arba elastinis įtvaras, kurį galima užvinioti aštuoniuke. Sporto metu, norint išvengti čiurnos sąnario traumos ir esant padidintam krūviui, rekomenduojama užsidėti elastinį čiurnos įtvarą, kuris leidžia sąnariui judėti bei suteikia stabilumo.

Paslydus ar parkritus čiuožyklomis virtusiuose keliuose, einant nevalytais, nebarstytais šaligatviais labai dažnai traumuojamas kelio sąnarys, pažeidžiamas meniskas, plyšta raiščiai. Šie sužalojimai taip pat būna sunkūs, prireikia ilgalaikio gydymo bei kelio sąnario imobilizavimo. Po sunkių traumų ar lūžių dedamas kojos imobilizatorius, kuris imobilizuoja ir išlaiko visą koją vienoje pozicijoje. Esant sąnario skausmams, įgytam raiščių nestabilumui rekomenuojamas įtvaras su metaliniais šoniniais lankstais. Toks kelio įtvaras suteikia kelio sąnariui stabilumo. Elastiniai kelių įtvarai rekomenduojami, esant lengviems kelio sužalojimams, sumušimams, patempimams, kai reikia švelniai prilaikyti pažeistą ar skaudamą sąnarį.

Tinkamai parinkti įtvarai saugo sąnarį, apriboja judesių amplitudę, mažina raiščiams, sąnariams ar sausgylėms tenkantį krūvį, be to, šildo.

Idemus parduotuvėse Šiuolaikinė ortopedija, Sveikatos stotelė ir internetinėje parduotuvėje galite įsigyti įtvarus potrauminiam periodui, traumų profilaktikai sportuojant ir dirbant. Platus įtvarų asortimentas leis išsirinkti tinkamiausią.

Idemus – Šiuolaikinėje ortopedijoje konsultuoja patyrę ir žinomi Lietuvos ortopedai-traumatologai. Plačiau apie konsultacijas Vilniuje sužinoti galite: ortopedų-traumatologų konsultacijos Vilniuje arba telefonu (8 5) 246 1493.

Straipsnio autorė: Ortopedė-technikė Aistė Lidžiuvienė

« Atgal
Pagalba telefonu
+370 (659) 02035
 
Pagalba el. paštu
uzsakymai@idemus.lt