Vaikų sveikata atostogų metu: dažniausios traumos vasarą
/ 2025-07-24Vasara – tai vaikystės laisvės, aktyvaus judėjimo ir neišsenkančio džiaugsmo metas. Tačiau tuo pačiu tai ir laikotarpis, kai padidėja rizika vaikams patirti traumas. Remiantis naujausiais Europos pediatrų ir ortopedų tyrimais, per vasaros mėnesius fiksuojama iki 40% daugiau vaikų traumų nei kitais sezonais. Dažniausiai jos susijusios su aktyviu judėjimu lauke, sportu, važinėjimu dviračiu, šokinėjimu ant batutų, lipimu medžiais ar aktyviu poilsiu prie vandens.
Aktyvus judėjimas vasarą neabejotinai naudingas vaiko raumenynui, kaulų vystymuisi, koordinacijai, imunitetui bei emocinei sveikatai. Visgi be tinkamos priežiūros, apsaugos priemonių ir saugaus elgesio principų net ir sveikiausia veikla gali virsti rimta trauma. Tėvai, auklėtojai ir treneriai turėtų atkreipti dėmesį į rizikos veiksnius ir pasirūpinti traumų prevencija.
Statistika rodo, kad dažniausios vasaros traumos vaikams yra kaulų lūžiai (ypač dilbio, raktikaulio, blauzdos srityse), sąnarių išnirimai, raiščių patempimai, nudegimai, galvos sumušimai ir žaizdos. Dalis traumų įvyksta per sporto žaidimus, kitos – tiesiog buityje ar netikėtuose scenarijuose, kai vaikas nespėja suvokti pavojaus.
Ypač svarbu pabrėžti, kad vaikų kaulų struktūra dar tik formuojasi, todėl jie labiau pažeidžiami. Daugeliu atvejų trauma, kuri suaugusiajam baigtųsi mėlyne, vaikui gali reikšti lūžį ar ilgalaikį sąnarių nestabilumą. Todėl labai svarbu, kad vaikai po traumų būtų tinkamai gydomi ir naudotų specializuotas ortopedines priemones, padedančias užfiksuoti, apsaugoti ir stabilizuoti pažeistas vietas.
Šiuolaikinės ortopedijos centras siūlo platų įtvarų pasirinkimą vaikams, kurie skirti traumų gydymui ir prevencijai. Įtvarai kaklui, alkūnei ar raktikauliams – visi pagaminti iš kvėpuojančių, odai draugiškų medžiagų, yra patogūs ir paprastai naudojami net vaikams. Jie padeda palaikyti stabilumą aktyviai judant, apsaugoti nuo pakartotinės traumos bei sukuria saugią terpę gijimui.
Pavyzdžiui, kelio sąnario įtvaras stabilizuoja girnelę, apriboja per didelį sąnario lankstumą ir sumažina šalutinį skausmą, kurį vaikai jaučia po smulkių raiščių patempimų ar sumušimų. Riešo įtvarai ypač aktualūs po kritimų nuo dviračių, paspirtukų ar riedlenčių – jie apsaugo delnakaulius ir sausgysles, bei leidžia vaikui saugiai grįžti prie įpastos veiklos. Kulkšnies įtvarai naudingi ne tik po traumų, bet ir kaip prevencinė priemonė vaikams, kurie pasižymi padidintu judrumu ar nestabilumu.
Visų Šiuolaikinės ortopedijos vaikams skirti įtvarai pasižymi anatomiškai pritaikyta forma, yra reguliuojami bei lengvai dėvimi. Tai ypač svarbu vasaros metu, kai vaikai aktyvūs, daug juda, prakaituoja – kvėpuojančios medžiagos ir komfortiškas dizainas užtikrina, kad įtvaras netaptų trukdžiu.
Be įtvarų naudojimo, vasaros traumų prevencijai labai svarbus yra švietimas: vaikams reikia žinoti apie saugų elgesį žaidžiant, judant prie vandens, naudojant sporto inventorių. Tėvai turėtų stebėti vaikų aktyvumą, užtikrinti, kad važiuojant dviračiu būtų naudojami šalmai, apsaugos, patogi avalynė.
Aktyvumas turėtų vykti saugioje aplinkoje, būtina apžiūrėti žaidimų aikšteles, batutus, dviračių trasas ar laipynes, kuriuose vaikai leidžia laiką. Kuo aiškesnės ribos ir tvarka – tuo saugesnė aplinka.
Jeigu trauma visgi įvyko – svarbu nedelsti kreiptis į vaikų ortopedą-traumatologą. Ankstyvas gydymas padeda išvengti komplikacijų, sąnarių nestabilumo ar netinkamo kaulų sugijimo. Dažnai po pirminių gydymo veiksmų (imobilizacijos ar kt.) ortopedas rekomenduoja dėvėti įtvarą, kuris leidžia vaikui saugiai judėti, o tėvams – nepergyventi, kad vaikas persitemps sveikimo metu.
Informacija ypač aktuali vasaros sezono metu, kai padidėja judesio, laisvės ir rizikos kiekis. Tėvų informavimas apie traumas, prevencijos priemones bei Šiuolaikinės ortopedijos centro siūlomų įtvarų galimybes padeda užtikrinti, kad vasara būtų džiugi, saugi ir paliktų tik geriausius atsiminimus vaikui ir jo šeimai.